Właściciele działek budowlanych bardzo często stoją przed dylematem: lepszy będzie garaż blaszany czy betonowy? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Warto jednak wiedzieć, że budowa garażu betonowego wiąże się zazwyczaj z większymi wydatkami i dłuższym czasem stawiania konstrukcji. Z kolei garaże blaszane stawia się krócej, ale są one mniej wytrzymałe. Co najlepiej wybrać?
Garaż blaszany
Garaże blaszane to lekkie i dość uniwersalne konstrukcje, które montuje się szybko i łatwo, a w razie konieczności można je przenieść na inną część działki. Nie wymagają one ani wylewania stałych fundamentów, ani tworzenia specjalistycznego podłoża (wystarczy je dobrze wypoziomować). Przy dobrych chęciach i umiejętnościach można je postawić samodzielnie, nawet bez udziału specjalistycznej firmy.
Tak zwany „blaszak” można dopasować do swoich potrzeb. Na rynku istnieją modele z poszerzonymi lub wydłużonymi ścianami, z dodatkowymi elementami z zakresu stolarki okienno-drzwiowej, a także z różnymi rodzajami dachów. Ponieważ są to konstrukcje mobilne i lekkie, ich postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę (na każde 500m2 inwestor może skorzystać z uproszczonej formy zgłoszenia budowy budynku do 35m2 w urzędzie tzw. NA ZGŁOSZENIE) . Garaże blaszane to ogólnie niska cena samego produktu, montażu i eksploatacji. Ich trwałość jednak jest niska, mocno uzależniona od warunków użytkowania a przede wszystkim technologii wykonania co do której inwestor zazwyczaj się nie zna i w najgorszym przypadku taki garaż po roku czy dwóch latach, nadaje się na odświeżenie lub nawet wymianę.
Garaż betonowy, murowany
Konstrukcja betonowa jest oczywiście znacznie bardziej solidna i stabilna od popularnego „blaszaka”. Charakteryzuje się również inną izolacją termiczną i akustyczną – taki budynek nie nagrzewa się tak szybko jak blaszak ale jak już się nagrzeje przy długotrwałych upałach to niestety w środku jest jak w piekarniku a oddanie temperatury jest podobnie długotrwałe. W zimowe dni jest na odwrót – wolniej się schładza, jednak jak się już schłodzi to mamy dość kuriozalną sytuację bo bywa że na zewnątrz jest cieplej aniżeli w środku, bo budynek jest tak zmrożony. Trzeba wtedy dokonać dodatkowych inwestycji ocieplenia budynku aby takie sytuacje nie miały miejsca. Budowa garażu betonowego w dzisiejszych czasach to nieraz tylko przywiezienie odlewu do inwestora, natomiast budowa garażu murowanego to czasowo długi czas realizacji i nie raz bałagan i obcy ludzie na placu.
Co więcej, takie konstrukcje często przekraczają powierzchnię 35 metrów kwadratowych (na dwa stanowiska wykonane garażu jest niemożliwe bez pozwolenia na budowę, bo jak policzymy grubość muru plus ocieplenie to wg. ustawy która reguluje stanowiska postojowe w garażu (2,5x5m na stanowisko i odległość pomiędzy ścianą 0,3m) to budynek taki musiałby mieć większą powierzchnię o ok 2-3m2. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym na stawianie budynków powyżej 35m2 należy uzyskać pozwolenie .
Kompromis – garaż z płyt Panelbud
Jeśli nie wiesz, czy lepszy będzie garaż blaszany, czy betonowy albo murowany, to może warto rozważyć jeszcze inną opcję, czyli garaż z płyt Panelbud. Taka konstrukcja łączy w sobie zalety obu rozwiązań. Jest solidna i wytrzymała, wygląda bardzo estetycznie (otynkowane są na zewnątrz) i jest standardowo ocieplany. Ponadto szybko się ją montuje, a do jej postawienia nie trzeba uzyskiwać pozwoleń budowlanych.
Ściany tworzy kilkanaście złączonych ze sobą paneli ściennych które na budowę przyjeżdżają w pełni wykończone. Dzięki tej technologii obiekt jest w pełni gotowy do użytkowania po 1-2 dniach montażu. Jest w pełni odporny na działania atmosferyczne w tym silne wiatry, które ostatnio w Polsce nie rozpieszczają.
Panele z zewnątrz są otynkowane na ocynkowanej blaszce I-go gatunku. Wewnątrz wykończone są białą blachą dzięki czemu wnętrze jest od razu wykończone, jasne i przejrzyste. Szkielet drewniany znajdujący się wewnątrz ścianki jest impregnowany i stanowi doskonałą konstrukcję nośną dla całego obiektu. Grubość ścianki to 10cm (w tym 10cm styropianu) co jest wystarczające dla izolacji budynku a co najważniejsze przy budynkach na zgłoszenie (do 35m2) wewnątrz zmieszczą się dwa miejsca postojowe (zgodnie z ustawą o budowie garaży). Takie rozwiązanie ma wpływa na trwałość i jakość konstrukcji co przekłada się na długie użytkowanie budynku. Dach składa się z drewnianych impregnowanych belek konstrukcyjnych C24 i jest ocieplony 15cm styropianu, więc taki budynek można porównywać z budynkiem betonowym/murowanym w pełni ocieplonym a przy tym dużo tańszym i szybszym w wykonaniu.
Ostatnie zmiany w prawie budowlanym (stosowane od 2021) wymagają aby nowo powstałe budynki spełniały odpowiednie warunki izolacji cieplnej. Tak więc i w tym przypadku rozwiązanie ocieplanych paneli firmy Panelbud znajduje szerokie zastosowanie i w budynkach gospodarczych jak i mieszkalnych.